مجتمع آموزشی پرورشی مطهر درازکلا بابل/ ما با ولایت زنده ایم ، تا زنده ایم رزمنده ایم/ ما می تــــــــــــــــــــــــوانیم
بسط عدالت آموزشی-معلمی شغل نیست.عشق است .ذوق است.ایثار و فداکاریست.اگر به عنوان شغل به آن می نگری رهایش ساز و اگر عشق

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
پیوند ها
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

برای بهره‌مندی دانش آموزان ساکن مناطق دورافتاده و محروم از عدالت آموزشی، آموزش و پرورش با کمک دولت، کارهای ارزنده‌ای انجام داده که ایجاد مجتمع‌های آموزشی از جمله آنها به شمار می‌رود.

مجتمع های روستایی به مراکزی گفته می شود که چندین مرکز آموزشی را در یک منطقه روستایی کشور متمرکز می کند تا از کمک های ویژه دولت برای محرومیت زدایی بهره مند شود. این مجتمع ها زیر نظر یک مدیر اداره می شود و طرح آنها به "طرح ولایت" موسوم است.

راه اندازی مجتمع های آموزشی در روستاها از جمله خدمات مهم آموزش و پرورش در سال های اخیر است که با این روش، مشکلات مدارس روستایی به حداقل رسیده و نظارت بر این مدارس افزایش یافته است.

    وجود 8 هزار مجتمع آموزشی در روستاها


تعداد مجتمع های آموزشی در حال حاضر  به8 هزار می رسد که 40 هزار مدرسه ابتدایی را تحت پوشش قرار داده است. این مراکز مجهز به کتابخانه و سیستم هوشمند اطلاعات هستند که از این طریق به هوشمند شدن مدارس سرعت داده می شود.

مدیران این مجتمع ها باید به مدارس تحت پوشش نظارت داشته باشند و آموزش و پرورش با قرار دادن اتومبیل در اختیار مدیر مجتمع به رویه نظارت سرعت می دهد.

پس از راه اندازی مجتمع های آموزشی روستایی،  همه مدارس روستایی و عشایری در دوره های تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و متوسطه به استثنای مدارس شبانه روزی، هنرستان های فنی و حرفه ای و كاردانش تحت پوشش این مجتمع ها قرار گرفتند.

 توانمندسازی نیروهای انسانی از اهداف مجتمع های آموزشی
فاطمه قربان معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش درباره مجتمع های آموزشی روستایی اظهار می کند: براساس مصوبات، یکی از مهم‌ترین اهداف مجتمع های آموزشی در روستاها، توانمندسازی نیروی انسانی است؛ اما تجهیز مجتمع‌ها به امکانات آموزشی و پرورشی از جمله مصوباتی است که برای ایجاد عدالت آموزشی در روستاها مدنظر قرار داده شده است.

وی می افزاید: در تدوین دستورالعمل اجرایی مجتمع‌های آموزشی، نظرات شورای سیاستگذاری در آموزش و پرورش و نظر مدیران کل استان‌ها برای پیشرفت مدارس روستایی مدنظر قرار گرفته شده و مجری اصلی برنامه‌های مجتمع‌های روستایی را مدیران کل استان ها قرار داده ایم.   
  
هوشمندسازی مدارس روستایی با کمک مجتمع های آموزشی
ابراهیم سحرخیز معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش درباره مجتمع های روستایی توضیح می دهد: تبدیل مدارس روستایی به مجتمع آموزشی با هدف اقتداربخشی به مدیران، توجه به مسایل تربیتی، تقویت عدالت آموزشی و افزایش ضریب نظارت بر مدارس روستایی انجام شده است.

وی با اشاره به هوشمندسازی مدارس اضافه می کند: در تلاش هستیم که در سال های آینده ساعات ورود و خروج، نحوه تدریس و کتابخانه ها به صورت هوشمند انجام شود و این موضوع را در روستاها از مجتمع های آموزشی آغاز می کنیم.

سحرخیز ادامه می دهد: برای مدیران مجتمع های آموزشی حقوق جداگانه ای در نظر گرفته شده که با این روش محرومیت از مدارس روستایی زدوده می شود. 

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش تصریح می کند: در حال حاضر 3 میلیون دانش آموز روستایی تحت پوشش مجتمع های آموزشی قرار دارند.

برگزاری کلاس های ضمن خدمت روزهای پنجشنبه در مجتمع های آموزشی
حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش درباره تعطیلی مجتمع های روستایی خاطرنشان می کند: مدارس روستایی روزهای پنجشنبه تعطیل هستند اما این موضوع شامل مجتمع های روستایی نمی شود.

وی بیان می کند: معلمان مدارس ابتدایی روستایی پنجشنبه‌ها، در مجتمع های اموزشی، در کلاس‌های ضمن خدمت شرکت می‌کنند.

واریز 2 میلیون تومان سرانه به حساب مجتمع های روستایی
وزیر آموزش و پروش درباره سرانه مجتمع های آموزشی اضافه می کند: در حال حاضر سرانه ای بالغ بر 2 میلیون تومان به حساب مجتمع های آموزشی روستایی واریز شده است.

وی تصریح می کند: 8 هزار بسته آموزشی به مجتمع های آموزشی روستایی ارسال شده است.

عدالت محوری از شعارهایی است که در دولت نهم و دهم مطرح شده و برای تحقق این هدف کارهای ارزنده ای از سوی دولت انجام شده که رفع محرومیت از مدارس روستایی با تأسیس مجتمع های آموزشی از جمله این کارها است.

با گسترش مجتمع های روستایی، دانش آموزان ساکن در مناطق محروم نیز می توانند از عدالت آموزشی برخوردار شوند؛ به طوری که آموزش از راه دور و آموزش کار با رایانه از جمله اقدامات آموزش و پرورش برای رفع محرومیت و گسترش عدالت آموزشی در کشور است.


 

مقام معظم رهبری

درباره سایت
نظر سنجی
آمار سایت
Blog Skin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات