مجتمع آموزشی پرورشی مطهر درازکلا بابل/ ما با ولایت زنده ایم ، تا زنده ایم رزمنده ایم/ ما می تــــــــــــــــــــــــوانیم
بسط عدالت آموزشی-معلمی شغل نیست.عشق است .ذوق است.ایثار و فداکاریست.اگر به عنوان شغل به آن می نگری رهایش ساز و اگر عشق

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
پیوند ها
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

صبح امروز، قائم‌مقام وزیر در ستاد مركزی بزرگداشت مقام معلم در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن اجتماعات معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، جزئیات برنامه‌های ستاد بزرگداشت مقام معلم را تشریح كرد.
اسدی گرمارودی با نام بردن از شهیدان رجایی و باهنر بعنوان چهره‌های ماندگار نظام تعلیم و تربیت، گفت: براساس سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش، معلم، محور بی‌بدیل، اساسی و تاثیرگذار در حوزه‌ی تعلیم و تربیت كشور بشمار می‌رود و هر اقدامی در جهت ارتقاء جایگاه و منزلت این گروه بر ارتقای جایگاه علم و تعلیم و تربیت كشور تاثیرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به نامگذاری سال تحول بنیادین در آموزش و پرورش براساس فرمایش مقام‌معظم‌رهبری(مدظله‌العالی) در طلیعه‌ی سال 90 كه كار در آموزش و پرورش را یك كار بنیانی خواندند، اظهار كرد: تلاش می‌شود تا فعالیت‌‌های ستاد بزرگداشت مقام معلم در راستای این تحول صورت گیرد.

قائم‌مقام وزیر در ستاد بزرگداشت مقام معلم گفت:

رویكرد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش توجه ویژه به معلم از نظرگاه دارا بودن صلاحیت‌های مختلف؛ علمی‌ـ مهارتی‌ـ ارزشی‌ـ مهندسی كلاس و... است.

وی هفته‌ی معلم را یك فرصت طلایی برای تحقق اهدافی نظیر؛ حساس كردن فضای عمومی جامعه به موضوع علم و عالم بویژه معلمان به منظور ایفای نقش موثر آنان در قبال جامعه‌ی تعلیم و تربیت، انتخاب گل‌هایی خوشبو از جامعه‌ی معلمان برای ارائه‌ی الگو در جامعه و محصول محوری با نتایج حاصله برای دانش‌آموزان دانست.

اسدی گرمارودی به تفاوت‌های موجود در شیوه‌نامه انتخاب معلمان نمونه با سال‌های گذشته اشاره و خاطرنشان كرد: براساس نتایج حاصله از نظرسنجی به عمل آمده، شیوه‌نامه جدیدی در سال جدید برای انتخاب معلمان نمونه تدوین شده كه در سایت وزارت آموزش و پرورش به نشانی www.medu.ir  قابل مشاهده است.

وی افزود: امسال در سطح مدارس، 11 موضوع از موضوعات درون كلاسی انتخاب شده است كه در آن دانش‌آموزان، 30 درصد معلمانی كه بیشترین نمره را در مدرسه كسب كرده‌اند، مورد ارزیابی قرار می‌دهند و سپس معلمان داوطلب فرم خود اظهاری تكمیل می‌كنند و در ادامه، نتیجه‌ی نهایی در سطح مدرسه با تایید شورای مدرسه و جمع‌بندی نمرات فعالیت‌های اجتماعی معلمان در سطح ادارات آموزش و پرورش اعلام می‌شود.

اسدی گرمارودی ادامه داد: براساس مفاد شیوه‌نامه‌ی جدید، معلمان در هر پایه، رشته و دوره تحصیلی بصورت مجزا با یكدیگر و مدیران نیز با مدیران دیگر مورد مقایسه قرار می‌گیرند.

*تخصیص امتیاز برای حضور معلمان در گروه‌های آموزشی برای اولین بار:

اسدی گرمارودی افزود: در شیوه‌نامه ی جدید انتخاب معلم نمونه، حضور معلمان در گروه‌های آموزشی برای اولین‌بار مورد توجه قرار گرفته و به آن نمره جداگانه‌ای تعلق گرفته است.

وی هم‌چنین مشاركت معلمان در بخش تالیف مقالات و انتشار آن در مجلات رشد را برای معلمان امتیازآور خواند و یادآور شد: یكی از اهداف، شناسایی معلمان برتر با صلاحیت‌های علمی‌ـ مهارتی و ارزشی بود، لذا  امتیاز شركت‌كنندگان در جشنواره الگوهای تدریس هم‌چنین معلمانی كه دارای اختراع، اكتشاف یا تالیف و ترجمه بودند، مورد محاسبه قرار گرفت.

*تخصیص امتیاز برای حافظان و قاریان قرآنی و دبیران زبان‌های تخصصی برای اولین بار:

اسدی گرمارودی به تخصیص امتیاز برای حافظان و قاریان در شیوه‌‌نامه‌ی جدید اشاره كرد و گفت: دبیران زبان‌های تخصصی نیز با تائید معاونت راهبردی ریاست جمهوری در این شیوه‌نامه از امتیاز خاص برخوردار شدند.

 وی افزود: براساس شیوه‌نامه، گذراندن سه چهارم آموزش‌های تخصصی ضمن خدمت و اخذ گواهینامه، هم‌چنین داشتن تولیدات محتوای الكترونیك و فناوری‌های نوین علاوه بر مهارت‌های ICDL برای معلمان از موارد امتیاز‌آمور محسوب می‌شد.

*انتخاب مدیران نمونه براساس ضوابط خاص در شیوه‌نامه:

قائم‌مقام وزیر در ستاد بزرگداشت مقام معلم از ملاك‌های تخصصی مدیران در چهار قلمرو؛  برنامه‌ریزی، اجرا، نظارت و ارزیابی در شیوه‌نامه انتخاب معلمان نمونه خبر داد و گفت: برای ارزیابی هر گروه از فرهنگیان، گزینه‌های خاصی تهیه شد تا در نهایت بعنوان یك الگو در آن عرصه شناسایی و معرفی شوند.

*تشكیل 14 كارگروه برای اجرای شیوه‌نامه و برگزاری مراسم بزرگداشت مقام معلم:

اسدی گرمارودی به 14 كارگروه تشكیل شده در سطح وزارت آموزش و پرورش برای اجرای شیوه‌نامه و برگزاری مراسم بزرگداشت مقام معلم اشاره كرد و ادامه داد: براساس تقسیم‌ كار انجام شده این 14 كارگروه موظف شده‌اند بعنوان كار ذاتی و اساسی خود و با توجه به شرح وظایفی كه بر عهده دارند، مراسم بزرگداشت را با محوریت معلم برگزار كنند.

*استانداران بعنوان مسوولان سیاست‌گذار در برنامه‌های بزرگداشت مقام معلم:

اسدی گرمارودی گفت: در شیوه‌نامه‌ی جدید با ابلاغ وزیر آموزش و پرورش، استانداران به عنوان روسای شورای آموزش و پرورش استان‌ها مسوول سیاست‌گذاری در استان مربوطه شدند.

 وی افزود: بر همین اساس، مقرر شد استانداران و فرمانداران بصورت هماهنگ با سایر دستگاه‌های مرتبط با آموزش و پرورش، موضوع تجلیل از مقام معلم را دنبال كنند.

*نحوه انتخاب معلم نمونه در سطح مدرسه:

اسدی گرمارودی در خصوص نحوه انتخاب معلم نمونه در سطح مدرسه گفت: به ازای هر 10 معلم یك معلم به عنوان نمونه انتخاب می‌شود.

وی افزود: مسوولیت كامل برگزاری مراسم تجلیل از معلمان در درون مدرسه به سازمان انجمن اولیا و مربیان سپرده شده است.

*تشریح برنامه‌های بزرگداشت مقام معلم به تفكیك ایام هفته:

اسدی‌گرمارودی برنامه‌های بزرگداشت مقام معلم در روزهای برگزاری را تشریح كرد.

وی ضمن اشاره به نامگذاری ایام هفته معلم، برنامه‌های این هفته را به شرح زیر اعلام كرد:

در 12 اردیبهشت ماه مصادف با اولین روز برگزاری مراسم، زنگ سپاس‌ـ‌معلم در یكی از مدارس منطقه 18 آموزش و پرورش شهر تهران و همزمان با آن در مدارس سراسر كشور نواخته می‌شود، سپس محل شهادت استاد شهید مرتضی مطهری در منطقه 12 آموزش و پرورش شهر تهران گلباران و با اندیشه‌های امام راحل(ره) در مرقد آن بزرگوار تجدید میثاق خواهد شد.

در روز سه شنبه 13 اردیبهشت از چهار هزار و 903 معلم شهید فرهنگی در سطح كشور تجلیل می‌شود.

در صبح روز چهارشنبه 14 اردیبهشت با عنوان «معلم و تحكیم خانواده» مراسم دیدار با مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) انجام خواهد شد و در بعدازظهر این روز مراسم تجلیل از معلمان نمونه كشوری با حضور رئیس‌جمهور، وزیر آموزش و پرورش و سایر مسوولان انجام می‌شود.

برگزاری مراسم روز پنج‌شنبه، 15 اردیبهشت نیازمند مساعدت بیش از پیش رسانه‌هاست. در این روز كه با عنوان «معلم و انقلاب اسلامی» نامگذاری شده است به بیان خدمات متقابل معلمان و انقلاب اسلامی پرداخته خواهد شد و انتظار می‌رود، اصحاب رسانه یاری‌رسان آموزش و پرورش در برگزاری مراسم این روز در عرصه پیام‌رسانی باشند.

جمعه، شانزدهم اردیبهشت‌ماه دكتر حاجی‌بابایی برای ارایه‌ی گزارشی از فعالیت‌‌های انجام شده در حوزه آموزش و پرورش در مراسم نمازجمعه حضور می‌یابد، همچنین در این روز مراسم پیاده‌روی به صورت هماهنگ كشوری در قالب ارتباط چهره به چهره دانش‌آموز‌ـ معلم‌ و اولیا انجام می‌شود.

در هفدهم اردیبهشت كه مصادف با شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) می‌باشد و با عنوان «معلم‌ـ‌‌بصیرت‌وبیعت با ولایت در سال جهاد اقتصادی» نامگذاری شده از فرهنگ عفاف در كشور تجلیل می‌گردد.

در آخرین روز از این هفته با عنوان «معلم و پیشكسوتان» برنامه مستقلی در هر استان برای تجلیل از مقام شامخ معلمان بازنشسته و پیشكسوتان فرهنگی تدارك دیده شده است.

اسدی گرمارودی در مجموع برنامه‌های هفته معلم را در محورهای؛ تجلیل از معلمان نمونه، پیشكسوتان، ایثار و شهادت، ارتباط چهره به چهره (دانش‌آموزان‌ـ معلمان و اولیا) و ارایه‌ی گزارشی از اقدامات آموزش و پرورش توسط دكتر حاجی‌بابایی در نماز جمعه جمع‌بندی كرد.

http://www.medu.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=NEWS&ID=925e58ab-8d85-4b0c-ace9-540a80ee7c17&WebPartID=0f9732ce-40bd-457d-9e06-2537da5c2597&CategoryID=01bc26d2-b589-42f2-a192-c3c547523f51


برچسب ها: قائم‌مقام وزیر در ستاد مركزی بزرگداشت مقام معلم اسدی گرمارودی، برنامه‌های ستاد بزرگداشت مقام معلم، شهیدان رجایی و باهنر بعنوان چهره‌های ماندگار نظام تعلیم و تربیت، معلم محور بی‌بدیل، ارتقاء جایگاه و منزلت معلمان، ارتقای جایگاه علم و تعلیم و تربیت، تحول بنیادین در آموزش و پرورش، مقام‌معظم‌رهبری، ستاد بزرگداشت مقام معلم، شیوه‌نامه انتخاب معلمان نمونه، فعالیت‌های اجتماعی معلمان، حضور معلمان در گروه‌های آموزشی، صلاحیت‌های علمی‌ـ مهارتی، جشنواره الگوهای تدریس، حافظان و قاریان قرآنی، دبیران زبان‌های تخصصی، آموزش‌های تخصصی ضمن خدمت، تولیدات محتوای الكترونیك، مهارت‌های ICDL، نحوه انتخاب معلم نمونه، انجمن اولیا و مربیان، زنگ سپاس‌ـ‌معلم، استاد شهید مرتضی مطهری، اندیشه‌های امام راحل(ره)، معلم شهید فرهنگی، معلم و تحكیم خانواده، معلم و انقلاب اسلامی، خدمات متقابل معلمان و انقلاب اسلامی، دكتر حاجی‌بابایی، مراسم نمازجمع، شهادت حضرت زهرا، معلم‌ـ‌‌بصیرت‌وبیعت با ولایت در سال جهاد اقتصادی، فرهنگ عفاف، معلم و پیش، دانش‌آموزان‌ـ معلمان و اولیا، معلمان بازنشسته و پیشكسوتان فرهنگی،

نوشته شده در دوشنبه 5 اردیبهشت 1390 توسط معاون مجتمع(مهدی خادمی)
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نظر سنجی
آمار سایت
Blog Skin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات