مجتمع آموزشی پرورشی مطهر درازکلا بابل/ ما با ولایت زنده ایم ، تا زنده ایم رزمنده ایم/ ما می تــــــــــــــــــــــــوانیم
بسط عدالت آموزشی-معلمی شغل نیست.عشق است .ذوق است.ایثار و فداکاریست.اگر به عنوان شغل به آن می نگری رهایش ساز و اگر عشق

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
پیوند ها
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار مسئولان كتابخانه‌های بزرگ و عمومی و جمعی از كتابداران سراسر كشور با اشاره به سابقه كهن و تاریخی ملت مسلمان ایران در تولید كتاب و كتابخوانی، شرایط كنونی تولید و نشر كتاب و آمارهای مطالعه كتاب در كشور را راضی‌كننده ندانستند و همه مسئولان دستگاه‌های فرهنگی و مرتبط با موضوع كتاب و كتابخوانی را به بازنگری جدی و حركتی جدید و فراگیر برای ترویج كتابخوانی و مطالعه كتاب‌های مفید و سالم به‌ویژه در میان نوجوانان و جوانان فراخواندند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با تشكر و قدردانی از زحمات مسئولان كتابخانه‌ها و كتابداران، برگزاری چنین دیداری را اقدامی نمادین برای احترام به كتاب و كتابخوانی بیان كردند و افزودند: با وجود پیشرفت‌های اخیر در وسایل ارتباط جمعی و ارتباطات جدید و نوظهور، كتاب هیچگاه منزوی نخواهد شد و هیچ ابزار پیشرفته ارتباطاتی و فرهنگی نمی‌تواند جایگزین كتاب شود.

كتابخوانی، یكی از موضوعاتی بود كه رهبر انقلاب اسلامی به تبیین ابعاد مختلف آن پرداختند و لازمه اهتمام به كتاب را

ترویج كتابخوانیِ همراه با تدبر دانستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر اینكه همه دستگاه‌های آموزشی و فرهنگی برای ترویج كتابخوانیِ همراه با تدبر‌ وظیفه دارند، افزودند: از آموزش و پرورش و مدارس ابتدایی تا دستگاه‌های ارتباط جمعی و تبلیغاتی اعم از مطبوعات و صدا و سیما در ترویج كتابخوانی مسئول هستند.

ایشان فراگیر شدن تبلیغات كتاب و كتابخوانی در دستگاه‌های ارتباط جمعی و تبلیغاتی را ضروری خواندند و خاطرنشان كردند: امروز برای برخی كالا‌ها و محصولات كم اهمیت و حتی مضر تبلیغات گسترده‌ای در صدا و سیما و مطبوعات می‌شود اما برای كتاب كه محصولی با عظمت و با ارزش است، تبلیغ و تشویق مناسبی صورت نمی‌گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: كتابخوانی باید به یك عادت همیشگی در مردم به‌ویژه جوانان تبدیل شود و در سبد كالاهای مصرفی خانواده سهمی قابل قبول پیدا كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه سخنان خود به موضوع كتابخانه‌ها و نقش مهم كتابداران برای راهنمایی كتابخوان‌ها اشاره كردند و افزودند: مهم‌ترین و سنگین‌ترین وظیفه در كتابخانه‌ها، برعهده كتابداران است.

ایشان با تأكید بر اینكه كتابداران منبع و مرجعی برای راهنمایی مراجعین به كتاب هستند، خاطر نشان كردند: یكی از نیازهای كنونی، نظم مطالعاتی در میان دوستدارن كتاب است كه كتابداران با راهنمایی صحیح می‌توانند این خلاء را برطرف كنند.

رهبر انقلاب اسلامی نقش كتابداران در جهت دهی به مراجعان برای كتابخوانی همراه با تأمل را یادآور شدند و با اشاره به اهمیت برنامه‌های مطالعاتی افزودند: یكی از نیازهای مهم جامعه به‌ویژه نسل نوجوان و جوان طراحی سیر مطالعاتی در موضوعات مختلف و با تنوع مناسب است.

عرضه كتاب سالم و جلوگیری از ورود كتاب‌های مضر، یكی دیگر از محورهای سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود.

ایشان درباره این موضوع خاطر‌نشان كردند: لزوماً هر كتابی مفید نیست و نمی‌توان بازار كتاب را آزاد گذاشت تا كتاب‌های مضر وارد جامعه شوند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر لزوم ترویج كتاب‌های خوب و سالم و جلوگیری از تغذیه معنوی ناسالم افزودند: گاهی در بازار كتاب، كارهایی به ظاهر فرهنگی ولی با مقاصد سیاسی و انحرافی دیده می‌شوند كه باید به این موضوع توجه جدی‌تری شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: تولید، ترجمه و نشر كتاب باید برطرف‌كننده نیاز‌ها و خلأهای فكری جامعه باشد.

رهبر انقلاب اسلامی همه دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغاتی كشور را به حركتی جدید و فراگیر در ترویج كتاب و كتابخوانی فراخواندند و خاطرنشان كردند: تیراژهای چند هزاری و چاپ‌های مكرر كنونی كتاب، شایسته كشوری 75 میلیونی و با جمعیت گسترده جوان نیست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به درصد بسیار بالای باسوادی در كشور افزودند: باید از این فرصت برای گسترش توجه به كتاب‌های مورد نیاز جامعه و كتابخوانی همراه با فكر و تدبر استفاده شود.

در ابتدای این دیدار آقای حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در عرصه كتاب و كتابخوانی گفت: افزایش حدود 48 درصدی كتابخانه‌های عمومی و 20 برابر شدن خرید كتاب در شش سال گذشته، آغاز برنامه مطالعاتی سند نهضت مطالعه مفید و سند چشم‌انداز نهاد كتابخانه، برگزاری مسابقات متعدد كتابخوانی و جشنواره‌های كتاب، برگزاری نمایشگاه‌های عمومی و تخصصی كتاب، راه‌اندازی شبكه كتابخوانان حرفه‌ای‌ و آموزش و ارتقاء علمی كتابداران از جمله تلاش‌ها و اقدامات انجام گرفته است.

آقای واعظی دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور نیز گزارشی از وضعیت كتابخانه‌های عمومی و برنامه‌های فرهنگی این نهاد ارائه كرد.


برچسب ها: رهبر انقلاب در جمع مسئولان كتابخانه‌ها و كتابداران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، ولی امر مسلمین جهان، تولید كتاب و كتابخوانی، ترویج كتابخوانی و مطالعه كتاب‌های مفید و سالم به‌ویژه در میان نوجوانان و جوانان، ز آموزش و پرورش و مدارس ابتدایی تا دستگاه‌های ارتباط جمعی و تبلیغاتی اعم از مطبوعات و صدا و سیما در ترویج كتابخوانی مسئول هستند.،

نوشته شده در چهارشنبه 29 تیر 1390 توسط معاون مجتمع(مهدی خادمی)
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نظر سنجی
آمار سایت
Blog Skin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic